niedziela, 27 listopada 2016

Andrzejki


Coraz trudniej stawiać czoła ludowym tradycjom.
Zwłaszcza kiedy w domu jedynym, odpowiednim kluczem do lania wosku, jest klucz francuski.

Wróżby andrzejkowe- przyjemna forma, odgrzebywania zabalsamowanych zwyczajów.

Dobranoc

8 komentarzy:

 1. Dawno już tak nie obchodziłam Andrzejek ;) Ostatnio chyba w podstawówce ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jakie to były fajne czasy ;)
   Szpilkowane serca z imionami, wyścigi butów( który pierwszy wyjdzie za próg) losy i wiele innych, które sprawiały że wieczór andrzejkowy nabierał wyrazu.

   Usuń
 2. Warto zatrzymać się nad dawnymi zwyczajami,które stanowiły pewien element naszej kultury{choć te współczesne utraciły swój tradycyjny charakter}.Andrzejkowy wieczór,to dobra okazja do spędzenia czasu w radosnej atmosferze.Do dobrej zabawy zawsze znajdziemy KLUCZ.Bawmy się więc.Udanych wróżb,Roksana

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno o to, by współczesne nastolatki liczyły sztachety w płocie i podgryzały placki z miodem, powieszone u podwały. Warto jednak w dobie komercjalizacji, nie zagubić własnych korzeni.

   Usuń
 3. Bardzo lubię Andrzejki ale nie taneczne tylko własnie takie spokojne U nas laliśmy wosk Ja mam samolot ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A u nas i tańce były!
   Na ,,wojtkowe oko,, mama miała Babę -Jagę ;)

   Usuń
 4. Nastrojowo u Was. Może za rok zrobię Andrzejki :-) Czekam Kamilo na te składanki z papieru bez kleju, zamówiłam lunapark, miasteczko i Święta. Zaczniemy od Świąt, reszta poczeka na inne okazje. Będzie radość Jasia :-) dzięki za inspirację. Ciekawe, co oznacza ta Baba Jaga ;-)? Już wiem - że będziesz śmigała szybko i sprawnie, raz dwa wszystko ogarniając i że będziesz wyczarowywać wspaniałą atmosferę w Waszym domu, jak do tej pory :-)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dominiko, na początku miałam obawy, czy papier będzie wystarczająco sztywny, by Wojtek mógł się bawić ,,domkami,, Tu warto wspomnieć że synuś ma ciężką rękę...ale byłam miło zaskoczona. W dobie gdzie większość dzieci wszystko ma , to fajny pomysł na drobny upominek...zresztą co ja tu będę czarować, zabawy kreatywne lubimy bardzo ;)

   Usuń

Dziękuję za poświęcony czas i pozostawione słowo.